Poradnik pacjenta

Ból to objaw towarzyszący zapaleniu gardła i anginie.

Dowiedz się, jak możesz zwalczać infekcje gardła i zapobiegać nawrotom!

Ból gardła, zapalenie gardła, angina, infekcje


Tagi: stany zapalne migdałków, stan zapalny gardła, zapalenie gardła, ból gardła, angina, angina paciorkowcowa, infekcje gardła, infekcje migdałków

Czy wiesz, że...?

Gardło pełni bardzo ważne funkcje krzyżując drogi oddechowe i układ pokarmowy. Jest to przestrzeń łącząca jamę ustną, jamę nosową oraz krtań i przełyk. Najczęściej przypominamy sobie o nim, gdy nas boli. Wówczas struktury gardła i migdałków są zaczerwienione i obrzęknięte, często widoczny jest wysięk lub biały nalot. Ból gardła określamy jako dyskomfort w każdej jego części, charakteryzujący się uczuciem drapania, zalegania, utrudnieniami w przełykaniu. Obecność naturalnej flory bakteryjnej gardła ma istotne znaczenie dla zdrowia górnych dróg oddechowych oraz całego organizmu. Zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej mogą powodować zapalenie gardła i migdałków lub innych chorób oraz predysponować do rozwoju powikłań w dolnych drogach oddechowych. Powtarzające się cykle antybiotykoterapii mają niekorzystny wpływ na florę fizjologiczną i mogą przyczyniać się do nawracających zakażeń.

Co jest przyczyną bólu i zapalenia gardła?

Ból gardła wynika z odpowiedzi organizmu na kontakt z czynnikiem chorobotwórczym. Drobnoustroje, w tym bakterie, wirusy i grzyby upośledzają funkcje obronne nabłonka dróg oddechowych, co w konsekwencji prowadzi do zalegania wydzieliny, stanów zapalnych i częstych nawrotów infekcji. Główną przyczyną infekcji są bakterie patogenne. Istotny wpływ na powstałe dolegliwości ma niedobór bakterii tworzących ochronną florę bakteryjną na błonie śluzowej gardła i migdałków. Wyjałowiona flora bakteryjna zwiększa też zachorowalność na anginę. Niekorzystny wpływ na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania mikroflory w organizmie ma każda antybiotykoterapia (miejscowa i / lub ogólna), która zabija nie tylko patogeny, ale również prawidłową florę bakteryjną, która chroni organizm i tworzy barierę ochronną.

Dlaczego nie należy lekceważyć problemu?

Ból gardła bywa dokuczliwy, więc trudno go zlekceważyć. Stan chorobowy wzmaga namnażanie się drobnoustrojów, które powodują uszkodzenie błon śluzowych gardła i zaburzenie ich funkcji. Gardło ma bezpośredni kontakt z jamą nosową, a konsekwencją inwazji wirusów jest zapoczątkowanie zakażenia śluzówki. Szkodliwe działania spowodowane przez wirusy torują drogę zakażeniom bakteryjnym. Ze względu na lokalizację ujścia trąbki słuchowej są one również przyczyną ostrego zapalenia ucha środkowego. Ponadto drobnoustroje odpowiadają za zapalenie błony śluzowej krtani, tchawicy i oskrzeli, a także potwierdzono ich udział w zapaleniu zatok przynosowych. Nadkażenia bakteryjne zwykle są przyczyną zapalenia migdałków podniebiennych, czego konsekwencją jest angina. U około 20-30% dzieci w okresie 3 miesięcy następuje się nawrót anginy paciorkowcowej. Podjęte właściwe działania mogą zminimalizować skutki działania patogenów oraz zniwelować nawroty choroby.

Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu gardła i anginie?

Głównym celem leczenia jest przyniesienie ulgi w objawach i uniemożliwienie dalszej kolonizacji drobnoustrojów chorobotwórczych w gardle. Preparaty zawierające w swoim składzie probiotyczne szczepy przywracają prawidłową florę bakteryjną gardła i zapobiegają nawrotom infekcji. Chroniąc organizm przed patogenami zmniejsza się zapotrzebowanie na antybiotyki. Warto podkreślić, że flora bakteryjna jamy nosowo-gardłowej jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana, więc stymulacja jej prawidłowej równowagi zwiększa odsetek wyleczeń. Nie należy stosować rutynowo preparatów zawierających środki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, gdyż większość infekcji gardła wywołanych jest przez wirusy, w leczeniu których powyższe środki są nieskuteczne. Uzasadnione jest stosowanie leków zawierających substancje przeciwbólowe, jednak z zachowaniem ostrożności. Dla osób, które cierpią na nawracające infekcje gardła (zwłaszcza anginy) zalecane jest wzmocnienie naturalnej bariery biologicznej, szczególnie po zakończeniu antybiotykoterapii, w celu ułatwienia odtworzenia prawidłowej flory bakteryjnej. W tym przypadku należy sięgnąć po probiotyki o działaniu miejscowym, w postaci sprayu do gardła.

Rozwiąż ten problem

 

Produkty stosowane przy problemie: Ból gardła, zapalenie gardła, angina, infekcje

img/tmp/product.jpg

Orogermina
Probiotyczny spray do gardła

Zapobiega infekcjom gardła oraz migdałków podniebiennych. Przywraca prawidłową florę bakteryjną górnych dróg oddechowych. Zwiększa odsetek wyleczeń, zmniejsza ryzyko nawrotów infekcji i ogranicza zapotrzebowanie na antybiotyki. Szczególnie zalecana po miejscowej i/lub doustnej antybiotykoterapii. W leczeniu i profilaktyce zakażeń dla dzieci i dorosłych.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Inne produkty: