Poradnik pacjenta

Nadmiar woskowiny sprzyja powstawaniu korka woskowinowego oraz stanom zapalnym i infekcjom ucha. Czasem pogarsza słuch.

Zobacz jak możesz tego uniknąć!

Higiena uszu u dzieci, usuwanie woskowiny z ucha


Tagi: higiena uszu u dzieci, usuwanie woskowiny z ucha, woskowina, zatkane ucho, korek woskowinowy, czop woskowinowy, czyszczenie uszu, higiena uszu, pielęgnacja uszu, mycie uszu, oczyszczanie uszu

Czy wiesz, że...?

Prawidłowa higiena uszu polega na ich codziennym myciu. Nie zaleca się używania patyczków higienicznych w codziennej higienie uszu. Nie powinno się wsuwać patyczka higienicznego w głąb przewodu słuchowego, ponieważ może to skutkować "ubiciem" woskowiny w jego świetle, ponadto stwarza to ryzyko zranienia ściany przewodu słuchowego lub w wypadku wprowadzenia patyczka głębiej, perforacji błony bębenkowej. Warto wiedzieć, że używanie aparatów słuchowych lub zatyczek do uszu może pobudzać gruczoły woskowinowe do nadmiernej produkcji woskowiny. Osoby, które używają tych urządzeń są bardziej narażone na powstanie korka woskowinowego. Kiedy otwór przewodu słuchowego jest zasłonięty, ucho wytwarza więcej woskowiny, która nie tylko zatyka te urządzenia, ale może również powodować zapalenie uszu. Zaleganie woskowiny może też wpływać na ciśnienie wewnątrz uszu, utrudniając wyrównywanie ciśnienia podczas lotu lub nurkowania. Podobnie jak mycie zębów, czyste przewody słuchowe można utrzymać tylko dzięki profilaktycznemu, regularnemu oczyszczeniu.

Skąd bierze się woskowina i korek woskowinowy w uchu?

Woskowina (wosk uszny) to substancja wydzielana przez gruczoły woskowinowe w celu samooczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego. Wiąże brud, bakterie i inne zanieczyszczenia, ma właściwości ochronne, zmiękczające i bakteriobójcze. Woskowina nie zawsze wymaga usunięcia, w większości przypadków problemy z zalegającą w przewodzie słuchowym woskowiną nie wynikają z jej nadmiernego wytwarzania, ale są skutkiem zaburzenia mechanizmów jej wydostawania się na zewnątrz. W normalnych warunkach woskowina jest usuwana z przewodu słuchowego zewnętrznego dzięki mechanizmowi samooczyszczania wspomaganemu ruchami żuchwy. Czasami mechanizm ten zawodzi, a nagromadzenie woskowiny może prowadzić do pojawienia się objawów, takich jak ból, świąd, szum uszny lub upośledzenie słuchu. Gromadzenie woskowiny w przewodzie słuchowym sprzyja tworzeniu tzw. korków (czopów) woskowinowych, które mogą powodować pogorszenie słuchu, zwiększać ryzyko infekcji. Dlatego potrzebna jest właściwa higiena i pielęgnacja w celu zadbania o czystość przewodów słuchowych. Otolaryngolodzy zalecają regularne czyszczenie uszu, ponieważ jest to sposób na zachowanie dobrego słuchu, a tym samym ułatwienie aktywnego stylu życia.

Dlaczego nie należy lekceważyć tego problemu?

Korek woskowinowy jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których pacjenci szukają pomocy medycznej z powodu problemów związanych z uchem. W przypadku przewlekłego zalegania korka woskowinowego całkowicie zamykającego przewód słuchowy, może dojść do uszkodzenia skóry i odczynu zapalnego błony bębenkowej. Może to powodować miejscowy stan zapalny i silne dolegliwości bólowe. Usunięcie korka woskowinowego w takiej sytuacji jest znacznie trudniejsze. Zaleganie korka sprzyja również infekcjom i powoduje pogorszenie słuchu.

Jak usuwać woskowinę z ucha i zapobiegać tworzeniu się korków?

Czyszczenie uszu to czynność często nielubiana przez dzieci. Musimy jednak już od najmłodszych lat dziecka zwracać uwagę na to, że czyste uszy to zdrowe uszy. Aby ułatwić i uatrakcyjnić czyszczenie uszu, a przy tym mieć pewność, że będzie ono efektywne, warto kupić odpowiedni preparat do oczyszczania przewodu słuchowego oraz usuwania nadmiaru woskowiny. W aptekach dostępne są krople i spraye do usuwania woskowiny, jednak po użyciu tych preparatów wydzielina zmienia swoją konsystencję i może "sama" wypłynąć z ucha, jednak w większości przypadków konieczne jest jej usunięcie lub wypłukanie. Ważny jest skład tych preparatów, który decyduje o ich działaniu np. nawilżającym (oleje) lub wysuszającym (związki powierzchniowo czynne). Warto zwrócić uwagę na możliwość regularnego stosowania. Kwestia bezpieczeństwa i wygody w użytkowaniu jest bardzo ważna. Do czyszczenia uszu, zwłaszcza dziecka, należy używać specjalnie do tego przeznaczonych akcesoriów i preparatów. Rekomenduje się korzystanie z innowacyjnych systemów opartych na technikach stosowanych przez otolaryngologów. Uznanie budzi przyrząd do regularnego czyszczenia uszu w formie pompki z rurką, zawierającą łagodną formułę myjącą, która wspomaga naturalny proces oczyszczania przewodu słuchowego. Forma aplikacji umożliwia równomierne rozprowadzenie formuły myjącej w przewodzie słuchowym, a kształt i rozmiar końcówki zapobiega przypadkowemu wsunięciu jej zbyt głęboko do ucha. Pompka w kształcie hipopotama jest atrakcyjna dla dzieci, zachęca do jej użycia i sprawia, że poprzez zabawę chętniej nabierają nawyków pielęgnacyjnych. Nowoczesne wyroby medyczne są nie tylko przyjazne w użyciu, ale skuteczne i bezpieczne.

Rozwiąż ten problem

 

Produkty stosowane przy problemie: Higiena uszu u dzieci, usuwanie woskowiny z ucha

img/tmp/product.jpg

Oticlin Kids do higieny uszu
Do regularnego czyszczenia uszu

Pompka w kształcie hipopotama to prosty, skuteczny i przyjazny dla dzieci sposób na regularne czyszczenie uszu. Higiena przez zabawę. Oczyszcza przewód słuchowy, usuwa nadmiar woskowiny. Zapobiega infekcjom i tworzeniu korków woskowinowych. Utrzymuje uszy w czystości. Łatwy i bezpieczny w użyciu. Kształt i rozmiar końcówki uniemożliwiają przypadkowe wsunięcie jej zbyt głęboko do ucha. Dla dzieci od 3. roku życia.

  1. 18.99 PLN
  2. Kup teraz

Inne produkty: