Kamica żółciowa, dolegliwości wątrobowe
Czy wiesz, że...?
Występuje 4-krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn; wpływ mają liczne ciąże, podeszły wiek, uwarunkowania genetyczne. Chorobie sprzyjają: otyłość, czynniki hormonalne, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, gwałtowne odchudzanie się, głodówki. Szacuje się, że kamica żółciowa występuje u około 20% Polaków. W zależności od miejsca odkładania się złogów rozróżniamy: kamicę pęcherzykową (złogi w pęcherzyku żółciowym); lub kamicę przewodową (złogi w przewodach żółciowych).
Co jest przyczyną kamicy żółciowej?
Żółć, płynna wydzielina wątroby, jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Płynąc do dwunastnicy może ulec zastojowi na skutek zaburzeń w jej składzie. Spowodowane jest to nadmiernym zagęszczeniem i wytrąceniem się jej składników: cholesterolu, wapnia, bilirubiny czy innych barwników żółciowych. Substancje te nie mogą być odprowadzone do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, zalegając w drogach żółciowych i/lub pęcherzyku żółciowym formułują złogi. Struktury te określane mianem kamieni żółciowych predysponują do kamicy żółciowej. Choroba ta bywa niezdiagnozowana i nieleczona aż do wystąpienia ataku kolki żółciowej. Główny problem w zdiagnozowaniu kamicy żółciowej to początkowy brak objawów. Bywa, że pacjent nie jest świadomy, że występują u niego złogi i o chorobie dowiaduje się przy okazjonalnym badaniu USG jamy brzusznej lub gdy dochodzi do ataku kolki. Ból w kamicy występuje falami, jest kurczowy i promieniuje do pleców i prawej łopatki. Mogą mu towarzyszyć nudności i wymioty. Kolka jest objawem obkurczania się zmienionego zapalnie i wypełnionego kamieniami pęcherzyka żółciowego oraz podejmowanej przez organizm próby samodzielnego pozbycia się kamieni z dróg żółciowych.
Dlaczego nie należy lekceważyć kamicy żółciowej?
Małe złogi mogą samoistnie przemieścić się do przewodu pokarmowego, skąd zostaną wydalone. Jednak napad kolki może też świadczyć o występujących już powikłaniach, jak ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, ostre zapalenie trzustki czy żółtaczka. Pojawienie się powikłań kamicy w znaczącym stopniu pogarsza rokowania i najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej.
Jak zapobiegać i leczyć kamicę żółciową?
Biorąc pod uwagę częstotliwość oraz intensywność dolegliwości, leczenie polega na przerywaniu napadów bólu kolkowego, zmniejszaniu dolegliwości za pomocą leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Zastosowanie leku o działaniu rozkurczowym rozluźnia mięśnie dróg żółciowych przynosząc ulgę w bólu. W profilaktyce napadów kolki żółciowej ogromne znaczenie odgrywa dieta i łagodzenie objawów niestrawności. Należy wyeliminować lub wykluczyć czynniki wpływające na występowanie zaburzeń w składzie żółci poprzez poprawę metabolizmu wątroby oraz korzystny wpływ na skład i wydzielanie żółci. Dostępne są preparaty złożone, które działają żółciotwórczo i żółciopędnie zmniejszając ryzyko wystąpienia i nawrotów choroby. Korzystne jest, gdy jednocześnie wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Produkty stosowane przy problemie: Kamica żółciowa, dolegliwości wątrobowe
Rowachol
Kapsułki miękkie i krople doustne
Sprawdzony lek w kamicy żółciowej oraz dolegliwościach wątrobowych.
Zwiększa rozpuszczanie i ułatwia eliminację kamieni żółciowych. Poprawia rozpuszczalność cholesterolu w żółci. Pobudza wydzielanie żółci i zmniejsza jej zastój. Działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Stymuluje wydzielanie trzustkowe. Dobrze tolerowany w terapii długookresowej, również przez pacjentów w podeszłym wieku.
Rowachol, produkt złożony. Wskazania do stosowania:
Leczenie łagodnych dolegliwości spowodowanych kamicą żółciową. Profilaktyka kamicy dróg żółciowych. Stany skurczowy dróg żółciowych, dyskineza dróg żółciowych.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, I trymestr ciąży i okres karmienia piersią. Podmiot odpowiedzialny:
Rowa-Wagner GmbH & Co KG
Inne produkty:
-
Syrop przeciwrefluksowy dla niemowląt i dzieciKrople na kolki i wzdęciaPrzeciwzapalne krople do uszu
-
Specjalistyczny zestaw na ciemieniuchęKrioterapia do usuwania kurzajek / brodawekPrzeciwrefluksowy syrop i tabletki do żucia
-
Syrop przeciwrefluksowy dla niemowląt i dzieciNiskokaloryczny syrop przeciwrefluksowySpray i krople udrażniające do nosa
-
Syrop na odporność i migdałkiAerozol doustny na kaszel i chrypkęOczyszczająco-regenerujący aerozol do nosa
-
Na grzybicę paznokciPrzeciwrefluksowy syrop i tabletki do żuciaSyrop na suchy kaszel na dzień i na noc
-
Krople do oczu regenerujące rogówkę o działaniu przeciwbólowymPianka przeciwświądowaPlastry do usuwania kurzajek / brodawek
-
Przeciwrefluksowy syrop i tabletki do żuciaPianka dla dzieci chorych na ospę wietrznąAerozol do gardła przeciw chrapaniu
-
Intensywnie nawilżający aerozol do nosaProbiotyczny spray do nosaRegenerująco-nawilżająca maść i aerozol do nosa