Poradnik pacjenta

Dowiedz się, skąd bierze się ta dolegliwość i skutecznie pokonaj problem!

Kamica żółciowa, dolegliwości wątrobowe


Tagi: zapalenie pęcherzyka żółciowego, zaburzenia wydzielania żółci, ból kolkowy, stany skurczowe dróg żółciowych, skurcze dróg żółciowych, dyskineza dróg żółciowych, choroby dróg żółciowych, atak kolki żółciowej, kolka żółciowa, kamica przewodów żółciowych, kamica pęcherzyka żółciowego, dolegliwości wątrobowe, kamica żółciowa, niestrawność

Czy wiesz, że...?

Występuje 4-krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn; wpływ mają liczne ciąże, podeszły wiek, uwarunkowania genetyczne. Chorobie sprzyjają: otyłość, czynniki hormonalne, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, gwałtowne odchudzanie się, głodówki. Szacuje się, że kamica żółciowa występuje u około 20% Polaków. W zależności od miejsca odkładania się złogów rozróżniamy: kamicę pęcherzykową (złogi w pęcherzyku żółciowym); lub kamicę przewodową (złogi w przewodach żółciowych).

Co jest przyczyną kamicy żółciowej?

Żółć, płynna wydzielina wątroby, jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Płynąc do dwunastnicy może ulec zastojowi na skutek zaburzeń w jej składzie. Spowodowane jest to nadmiernym zagęszczeniem i wytrąceniem się jej składników: cholesterolu, wapnia, bilirubiny czy innych barwników żółciowych. Substancje te nie mogą być odprowadzone do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, zalegając w drogach żółciowych i/lub pęcherzyku żółciowym formułują złogi. Struktury te określane mianem kamieni żółciowych predysponują do kamicy żółciowej. Choroba ta bywa niezdiagnozowana i nieleczona aż do wystąpienia ataku kolki żółciowej. Główny problem w zdiagnozowaniu kamicy żółciowej to początkowy brak objawów. Bywa, że pacjent nie jest świadomy, że występują u niego złogi i o chorobie dowiaduje się przy okazjonalnym badaniu USG jamy brzusznej lub gdy dochodzi do ataku kolki. Ból w kamicy występuje falami, jest kurczowy i promieniuje do pleców i prawej łopatki. Mogą mu towarzyszyć nudności i wymioty. Kolka jest objawem obkurczania się zmienionego zapalnie i wypełnionego kamieniami pęcherzyka żółciowego oraz podejmowanej przez organizm próby samodzielnego pozbycia się kamieni z dróg żółciowych.

Dlaczego nie należy lekceważyć kamicy żółciowej?

Małe złogi mogą samoistnie przemieścić się do przewodu pokarmowego, skąd zostaną wydalone. Jednak napad kolki może też świadczyć o występujących już powikłaniach, jak ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, ostre zapalenie trzustki czy żółtaczka. Pojawienie się powikłań kamicy w znaczącym stopniu pogarsza rokowania i najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej.

Jak zapobiegać i leczyć kamicę żółciową?

Biorąc pod uwagę częstotliwość oraz intensywność dolegliwości, leczenie polega na przerywaniu napadów bólu kolkowego, zmniejszaniu dolegliwości za pomocą leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Zastosowanie leku o działaniu rozkurczowym rozluźnia mięśnie dróg żółciowych przynosząc ulgę w bólu. W profilaktyce napadów kolki żółciowej ogromne znaczenie odgrywa dieta i łagodzenie objawów niestrawności. Należy wyeliminować lub wykluczyć czynniki wpływające na występowanie zaburzeń w składzie żółci poprzez poprawę metabolizmu wątroby oraz korzystny wpływ na skład i wydzielanie żółci. Dostępne są preparaty złożone, które działają żółciotwórczo i żółciopędnie zmniejszając ryzyko wystąpienia i nawrotów choroby. Korzystne jest, gdy jednocześnie wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Rozwiąż ten problem

 

Produkty stosowane przy problemie: Kamica żółciowa, dolegliwości wątrobowe

img/tmp/product.jpg

Rowachol
Kapsułki miękkie i krople doustne

Sprawdzony lek w kamicy żółciowej oraz dolegliwościach wątrobowych. Zwiększa rozpuszczanie i ułatwia eliminację kamieni żółciowych. Poprawia rozpuszczalność cholesterolu w żółci. Pobudza wydzielanie żółci i zmniejsza jej zastój. Działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Stymuluje wydzielanie trzustkowe. Dobrze tolerowany w terapii długookresowej, również przez pacjentów w podeszłym wieku.

Rowachol, produkt złożony. Wskazania do stosowania: Leczenie łagodnych dolegliwości spowodowanych kamicą żółciową. Profilaktyka kamicy dróg żółciowych. Stany skurczowy dróg żółciowych, dyskineza dróg żółciowych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, I trymestr ciąży i okres karmienia piersią. Podmiot odpowiedzialny: Rowa-Wagner GmbH & Co KG

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Inne produkty: