Poradnik pacjenta

Krwawienia nosa oraz skaleczenia i krwawienia z drobnych ran skórnych można szybko, bezpiecznie i skutecznie hamować.

Dowiedz się więcej, jak rozwiązać ten problem.

Krwawienia z nosa, krwawienia z ran skórnych


Tagi: tamowanie krwawienia, hamowanie krwawienia, krwawienie z rany, krwotok z nosa, krwawienia z ran skórnych, skaleczenia, otarcia naskórka, zranienia, krwawienia z nosa, krwawienia ze skóry

Czy wiesz, że...?

U około 60% populacji przynajmniej raz w życiu występuje krwawienie z nosa, o różnym stopniu nasilenia, natomiast jedynie u 10% niezbędna będzie interwencja lekarska. Przebieg epizodu zwykle jest niegroźny i ma prostą przyczynę. Krwawienie z nosa może być też objawem chorób, wymagających leczenia (zaburzenia krzepnięcia, choroby układu krążenia). Zadrapania, skaleczenia i rany stanowią dosyć powszechny problem w grupie dzieci. U dzieci obserwuje się skłonność do krwawień ze skóry ze względu na słabszą odporność oraz częstość występowania urazów. Aktywność fizyczna w tej grupie sprzyja upadkom, skaleczeniom, otarciom. Do osób narażonych na krwawienia z nosa lub z ran powierzchownych skóry należą: seniorzy i pacjenci stosujący przewlekle leki przeciwkrzepliwe (np. aspirynę, clopidoprel, acenokumarol), turyści i sportowcy (aktywność fizyczna w tej grupie sprzyja upadkom, skaleczeniom, otarciom). Krwawienia z ran skórnych mogą mieć też błahe przyczyny, np. po zacięciach podczas golenia.

Jakie są przyczyny krwawienia z nosa lub ran skórnych?

Możemy mówić o zwykłych krwawieniach ze skóry, spowodowanych skaleczeniami czy obtarciami naskórka oraz uciążliwych krwawieniach z błony śluzowej nosa. Krwawienie to upływ krwi z uszkodzonych ścian naczyń krwionośnych. Jama nosowa jest bogato unaczyniona, a błona śluzowa bardzo delikatna i dlatego jest mało odporna na urazy mechaniczne i uszkodzenia. Przyczyny krwawienia z nosa mogą być rożnego pochodzenia, takie jak: urazy (uderzenie, „dłubanie w nosie“, wdychanie substancji toksycznych lub drażniących, po zabiegach wykonywanych w jamie nosowej), stany zapalne (nosa i zatok przynosowych, przeziębienia), zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa (najczęściej spowodowany nadużywaniem kropli lub sprayów donosowych obkurczających błonę śluzową, zażywanie kokainy), ubytki w przegrodzie nosa. Krwawienie z nosa może być także wynikiem nadmiernej suchości w obrębie tego narządu. Skaleczenia i drobne rany na powierzchni skóry to dość częsty uraz polegający na przerwaniu ciągłości skóry.

Czy krwawienia są niebezpieczne?

Większość drobnych urazów nie stwarza większego zagrożenia, ale należy pamiętać, że zranienia stanowią potencjalną przyczynę zakażenia. Dlatego należy jak najszybciej zahamować krwawienie i odkazić ranę. Groźny może być krwotok, jeśli nie uda się go zatamować. Sporadyczne, niewielkie krwawienia z nosa zazwyczaj nie powodują żadnych powikłań, jednak przy nasilonych krwotokach mogą się pojawić objawy związane z dużą utratą krwi, takie jak senność, zaburzenia oddychania oraz osłabienie. Jeśli jednak krwotoki występują często, należy skonsultować się z lekarzem. Gdy przypadłość się powtarza, niezbędne jest wyjaśnienie przyczyny i leczenie choroby podstawowej, ponieważ krwawienie z nosa może być pierwszym objawem wielu poważnych chorób.

Jak poradzić sobie z częstymi krwawieniami?

Skaleczenia i krwawienia z drobnych ran skórnych oraz krwawienia nosa można szybko, bezpiecznie i skutecznie hamować. Oprócz dezynfekcji bardzo istotne jest zapobieganie dalszym krwawieniom. Jak zwykle najważniejsze jest stwierdzenie przyczyny często występujących krwawień. W przypadku krwawienia z nosa nie ma sztywnego schematu postępowania, jest ono dostosowywane każdorazowo do danego pacjenta, w zależności od jego stanu ogólnego, natężenia oraz przyczyny krwawienia. Należy przyjąć pozycję siedzącą z głową pochyloną do przodu, dłonią zacisnąć obie dziurki od nosa na 5-10 minut i w tym czasie oddychać ustami. Na nasadę nosa można położyć zimny kompres. Jeśli krwotok jest obfity, priorytetem będzie zatamowanie go. Krwawienie można skutecznie hamować dzięki zastosowaniu maści hemostatycznej, która wzmacnia działanie naturalnych czynników krzepnięcia krwi. Świetnie sprawdza się w krwawieniach ze skóry i z nosa (w tym przypadku może być stosowana profilaktycznie, aby zapobiec ponownemu krwawieniu). Po epizodach krwawienia z nosa wato zadbać o nawilżenie i regenerację uszkodzonej tkanki, stosując odpowiednie maści w celu przyspieszenia gojenia. Pamiętajmy, że krwawienie z nosa może być wynikiem nadmiernej suchości śluzówki. Maść hemostatyczna sprawdza się również przy krwawieniach z drobnych ran skórnych, zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Rozwiąż ten problem

 

Produkty stosowane przy problemie: Krwawienia z nosa, krwawienia z ran skórnych

img/tmp/product.jpg

Emofix
Hemostatyczna maść ochronna

Nieinwazyjne i szybkie rozwiązanie na krwawienia z nosa i ran skórnych. Wzmacnia działanie naturalnych czynników krzepnięcia krwi. Emofix szybko hamuje krwawienia z nosa spowodowane różnymi czynnikami (urazem, nieprawidłowościami naczyniowymi, infekcją, stosowaniem preparatów donosowych, itp.) oraz krwawienia z drobnych ran skórnych (zranienia, otarcia naskórka). Tworzy mechaniczną barierę ochronną, przyspiesza regenerację i ułatwia gojenie ran. Opakowanie zawiera aplikator donosowy.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

  1. 23.97 PLN
  2. Kup teraz

img/tmp/product.jpg

Rinopanteina
Regenerująco - nawilżająca maść do nosa

Podwójnie korzystne działanie na błonę śluzową nosa i zatok: intensywna regeneracja i nawilżanie. Powleka błonę śluzową nosa i utrzymuje prawidłowe nawilżenie. Wspomaga proces regeneracji śluzówki, odżywia śluzówkę i zabezpiecza przed wysychaniem oraz czynnikami zewnętrznymi. Łagodzi i leczy otarcia skóry nosa przy przewlekłych katarach. Zalecana w suchości i atrofii oraz w leczeniu pooperacyjnym i uszkodzeniach spowodowanych stosowaniem leków donosowych.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

  1. 22.27 PLN
  2. Kup teraz

Inne produkty: