Poradnik pacjenta

Czy wiesz, co może być przyczyną zapalenia ucha i jak skutecznie mu zapobiegać?

Poznaj odpowiedź!

Zapalenie ucha środkowego


Tagi: zapalenie ucha, zapalenie ucha środkowego, ból ucha, zaburzenia flory bakteryjnej nosa, ostre zapalenia ucha środkowego, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, zakażenia ucha środkowego, nawracające infekcje ucha środkowego

Czy wiesz, że...?

Zapalenie ucha środkowego jest spowodowane przedostaniem się wirusów i bakterii do ucha środkowego przez przewód łączący je z gardłem - trąbkę słuchową (Eustachiusza). Schorzenie to występuje powszechnie po przeziębieniu u dzieci. Nadrzędnym objawem jest ból spowodowany przez rozwój zakażenia w uchu środkowym lub zapaleniem błony bębenkowej. Ostre zapalenie ucha środkowego jest jedną z najczęściej wysypujących chorób wieku dziecięcego. Szczyt zachorowań przypada na wiek miedzy 1 a 2 rokiem życia i dotyczy przede wszystkim okresu jesienno-zimowego. Ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu w okresie jednego miesiąca od wystąpienia pierwszego zakażenia szacuje się na 35%. W następstwie ostrego zapalenia ucha środkowego może rozwinąć się wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

Co jest przyczyną zapalenia ucha środkowego?

Do szerzenia się zakażenia najczęściej dochodzi podczas infekcji nosa lub gardła, bakterie chorobotwórcze przechodzą do przestrzeni ucha środkowego i jamy bębenkowej przez trąbkę słuchową. Istotny wpływ na powstałe dolegliwości ma niedobór bakterii tworzących ochronną florę bakteryjną na błonie śluzowej nosa i gardła. Niedobór lub brak prawidłowej flory bakteryjnej zwiększa podatność na zakażenia gardła, nosa i ucha. Niekorzystny wpływ na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania mikroflory w organizmie ma każda antybiotykoterapia (miejscowa i / lub ogólna), która zabija nie tylko patogeny, ale również prawidłową florę bakteryjną, która chroni organizm przed patogenami, tworząc dla nich barierę ochronną.

Dlaczego nie należy lekceważyć tego problemu?

Zapalenia ucha środkowego nie wolno ignorować, ponieważ może spowodować groźne powikłania, dlatego należy skontaktować się z lekarzem. Dolegliwości uszne są z reguły bardzo dotkliwe. Objawy pojawiające się w zapaleniu ucha środkowego to: silny, pulsujący ból ucha, bóle głowy, często upośledzenie słuchu i szumy uszne. Mogą wystąpić również objawy współtowarzyszące jak: gorączka, utrata apetytu, złe samopoczucie. Bywa, że utrzymujący się stan zapalny i toksyny bakteryjne niszczą struktury ucha i rozprzestrzeniając się atakują ucho wewnętrzne. Skutkuje to zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi. Wówczas konieczna jest interwencja specjalisty. Objawy znacznie bardziej nasilone są u dzieci niż u dorosłych. Dziecko z reguły jest rozdrażnione i płaczliwe.

Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu ucha środkowego?

Antybiotykoterapia jest podstawowym leczeniem bakteryjnego zapalenia ucha środkowego. Eliminuje bakterie, ale ma wady, m.in. prowadzi do rozwoju szczepów opornych, ponadto wykazuje niekorzystny wpływ na prawidłową florę bakteryjną, a powtarzające się cykle antybiotykoterapii mogą przyczyniać się do nawracających zakażeń, będących wynikiem wyjałowienia nosa i gardła. Dlatego po zakończeniu stosowania antybiotyku ważne jest odtworzenie prawidłowej flory bakteryjnej. W terapii zapalenia ucha środkowego zalecane są leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz leki miejscowo obkurczające błonę śluzową nosa, w celu poprawy drożności trąbki słuchowej. Te ostatnie należy stosować z umiarem, z uwagi na działania niepożądane, ponadto nie są one wskazane przy kuracjach długoterminowych. Znajdą tu zastosowanie leki objawowe, uśmierzające ból, dobrane indywidualnie do pacjenta. Efektywnym sposobem wsparcia terapii jest probiotyczny spray do nosa przywracający prawidłową florę bakteryjną górnych dróg oddechowych. Chroni organizm przed nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych oraz zmniejsza ryzyko nawrotów infekcji: zapalenia ucha środkowego, nosa i zatok przynosowych, migdałka gardłowego. Zastosowany profilaktycznie oraz na samym początku wystąpienia objawów infekcji, zmniejsza zapotrzebowanie na antybiotyki, gdyż wspomaga odtworzenie fizjologicznej flory bakteryjnej. Spray redukuje również napięcie powierzchniowe śluzu w jamie nosowej, a zawarte w nim bakterie probiotyczne zmniejszają namnażanie patogennych drobnoustrojów. Zalecany jest bezpośrednio po zakończeniu antybiotykoterapii oraz w profilaktyce, zwłaszcza u dzieci mających skłonność do nawrotów zapalenia ucha środkowego.

Rozwiąż ten problem

 

Produkty stosowane przy problemie: Zapalenie ucha środkowego

img/tmp/product.jpg

Rinogermina
Probiotyczny spray do nosa

Zapobiega infekcjom nosa, gardła i trąbki Eustachiusza, takim jak: zapalenie ucha środkowego, migdałka gardłowego, nosa i zatok przynosowych. Przywraca prawidłową florę bakteryjną górnych dróg oddechowych. Zwiększa odsetek wyleczeń, zmniejsza ryzyko nawrotów infekcji i ogranicza zapotrzebowanie na antybiotyki. Szczególnie zalecana po miejscowej i/lub doustnej antybiotykoterapii. W leczeniu i profilaktyce zakażeń dla dzieci i dorosłych.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Inne produkty: