Zespół suchego oka
Czy wiesz, że...?
Powierzchnia oka styka się bezpośrednio ze środowiskiem zewnętrznym, co oznacza, że oczy są narażone na kontakt z wieloma potencjalnie szkodliwymi czynnikami. Ochronę powierzchni oka zapewnia film łzowy, wielofunkcyjna „płynna powłoka” pokrywająca błonę śluzową powiek i nabłonek rogówki. Jej głównym składnikiem jest kwas hialuronowy. Zaburzenia filmu łzowego prowadzą do zespołu suchego oka (ZSO), który jest odpowiedzialny za większość zaburzeń powierzchni oka. Problem ten dotyka co najmniej 35% ogólnej populacji na świecie, a wśród osób noszących soczewki kontaktowe nawet 75%. W Polsce aż 63% pacjentów zgłaszających się do lekarzy okulistów cierpi z powodu objawów zespołu suchego oka. Podstawowymi czynnikami ryzyka zespołu suchego oka są: wiek i płeć (częściej występuje u kobiet), czynniki środowiskowe (np. przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach), zaburzenia mrugania (element stabilności filmu łzowego). Typowe objawy to podrażnienie oczu, wrażenie "piasku pod powiekami". Objawy nasilają się w godzinach porannych, podczas długiej pracy przy komputerze lub przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych lub z dużą ilością kurzu, pyłów.
Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?
Rozróżnia się dwie podstawowe postaci zespołu suchego oka. Jedna związana jest z nadmiernym odparowywaniem filmu łzowego (65% przypadków), druga z zaburzeniami (niedoborem) warstwy wodnej filmu łzowego. Oprócz zaburzenia w ilości i stabilności filmu łzowego, istotnym czynnikiem jest tzw. stres oksydacyjny, związany z obecnością 'wolnych rodników'. Wolne rodniki uruchamiają „efekt domina”, które wywołuje i podtrzymuje syntezę nieprawidłowego filmu łzowego.
Dlaczego nie należy lekceważyć zespołu suchego oka?
Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do poważnych powikłań. Film łzowy jest barierą ochronną powierzchni oka, dlatego jego zaburzenia sprzyjają uszkodzeniom spowodowanym przez czynniki zewnętrze docierające do powierzchni oka, zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i rozwoju infekcji, a nawet wysychania i uszkodzenia rogówki. Dobrze jest stosować krople do oczu tzw. sztuczne łzy, aby poprawić komfort widzenia i łagodzić objawy niedoboru łez.
Jakie są sposoby leczenia zespołu suchego oka?
Zespół suchego oka to choroba leczona objawowo. Leczenie koncentruje się na przywróceniu prawidłowego nawilżenia oczu. U większości osób z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami wystarczy regularne stosowanie tak zwanych sztucznych łez, które nawilżają powierzchnię oka i poprawiają jakość filmu łzowego. Nawilżające krople do oczu dostępne są z aptekach bez recepty. Różnią się składem, lepkością i czasem działania, dlatego niektóre wymagają częstego stosowania. Warto sięgnąć po nowoczesne preparaty, które mają dłuższy okres działania i właściwości powlekające. Najczęściej zawierają hialuronian sodu, charakteryzujący się wysoką lepkością (zwłaszcza w formie usieciowanej). Ze względu na istniejące w zespole suchego oka ryzyko podrażnienia, zaleca się stosowanie kropli niezawierających środków konserwujących.
Produkty stosowane przy problemie: Zespół suchego oka
Umastar
Nawilżająco-powlekające krople do oczu
Krople do oczu bez konserwantów na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego i beta-glukanu o działaniu nawilżającym i powlekającym. Dla dzieci i dorosłych.
Umastar poprawia jakość filmu łzowego. Tworzy warstwę ochronną, która powleka i utrzymuje się na powierzchni oka przez długi czas. Nie wymaga zdejmowania soczewek kontaktowych przed aplikacją. Technologia OSD (system dozowania kropli okulistycznych) ułatwia zakraplanie oczu i zapewnia całkowitą sterylność kropli, bez użycia konserwantów.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Inne produkty:
-
Syrop przeciwrefluksowy dla niemowląt i dzieciKrople na kolki i wzdęciaPrzeciwzapalne krople do uszu
-
Specjalistyczny zestaw na ciemieniuchęKrioterapia do usuwania kurzajek / brodawekPrzeciwrefluksowy syrop i tabletki do żucia
-
Syrop przeciwrefluksowy dla niemowląt i dzieciNiskokaloryczny syrop przeciwrefluksowySpray i krople udrażniające do nosa
-
Syrop na odporność i migdałkiAerozol doustny na kaszel i chrypkęOczyszczająco-regenerujący aerozol do nosa
-
Na grzybicę paznokciPrzeciwrefluksowy syrop i tabletki do żuciaSyrop na suchy kaszel na dzień i na noc
-
Krople do oczu regenerujące rogówkę o działaniu przeciwbólowymPianka przeciwświądowaPlastry do usuwania kurzajek / brodawek
-
Przeciwrefluksowy syrop i tabletki do żuciaPianka dla dzieci chorych na ospę wietrznąAerozol do gardła przeciw chrapaniu
-
Intensywnie nawilżający aerozol do nosaProbiotyczny spray do nosaRegenerująco-nawilżająca maść i aerozol do nosa