Poradnik pacjenta

Zadbaj o swoje zdrowie zwłaszcza w sezonie alergicznym.

Dowiedz się jak pozbyć się uciążliwego kataru i innych objawów.

Alergiczny nieżyt nosa


Tagi: katar alergiczny, alergiczny nieżyt nosa, katar sienny, katar sezonowy, katar całoroczny, uczulenie na pyłki, alergia, blokada nosa

Czy wiesz, że...?

Niedrożny lub zapchany nos jest dokuczliwą i powszechną dolegliwością. Mówiąc o katarze często mamy do czynienia z alergicznym nieżytem nosa. W medycznym ujęciu jest to zapalenie tkanki wyścielającej jamę nosową. Charakteryzuje się niedrożnością nosa, wysiękiem z nosa, kichaniem i uczuciem swędzenia. Pacjenci mogą cierpieć na alergiczny nieżyt nosa sezonowy, określany jako katar sienny. Objawy występują z przerwami podczas ekspozycji na alergen oraz zaostrzają się wieczorem i rano. Alergiczny nieżyt nosa może też trwać cały rok i stanowić katar przewlekły, gdzie problem ma charakter trwały i nie wykazuje zmienności sezonowej. Pacjenci, u których stwierdzono katar przewlekły częściej zapadają na zapalenie zatok.

Jaka jest przyczyna alergicznego nieżytu nosa?

Większość przypadków z jakimi zmagają się pacjenci spowodowana jest alergenem pyłków kwiatowych. Alergen zagnieżdża się w błonie śluzowej nosa i wyzwala reakcję alergiczną. Stąd pojawia się wysięk z nosa oraz obrzęk. Wiosną rozpoczyna się sezon pylenia pyłków kwiatowych, a przez lato trwa okres pylenia traw, który kończy się jesienną nadwrażliwością na zarodniki grzybów. Całoroczny nieżyt alergiczny jest najczęściej wywołany kurzem, roztoczami lub kontaktem z naskórkiem zwierząt np. kotów. Niekorzystne warunki pogodowe i wilgoć również mają wpływ na przebieg dolegliwości.

Dlaczego nie należy lekceważyć tego problemu?

Wiele osób nie zgłasza się do lekarza próbując leczyć się samemu, co skutkuje wydłużeniem czasu występowania objawów. Może dochodzić do pogłębienia dyskomfortu, zwiększenia wysięku z nosa oraz osłabieniem węchu. Przedłużający się stan swędzenia nosa i kichania z czasem może rozszerzyć się na objawy oczne. Pacjent zaczyna cierpieć z powodu podrażnienia oczu, które może rozwinąć się w alergiczne zapalenie spojówek.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Unikanie alergenów jest prawie niemożliwe, ale można minimalizować narażenie na ich działanie. Zalecane jest przywrócenie równowagi immunologicznej błony śluzowej. Systematycznie oczyszczana z wydzieliny i odpowiednio nawilżana błona śluzowa wykazuje właściwości ochronne. Synergiczne działanie wykazują preparaty wspomagające proces regeneracji śluzówki. Dostępne w formie aerozoli i kropli donosowych o wielokierunkowym działaniu, redukują objawy niedrożności nosa. Ułatwiają oddychanie przez nos, nie obkurczając naczyń krwionośnych śluzówki. Są skuteczne w długotrwałych terapiach ze względu na naturalny i bezpieczny skład. Warto wiedzieć, że niektóre preparaty mogą przynieść ulgę w oddychaniu, ale jednocześnie uszkadzają śluzówkę. Należą do nich donosowe środki obkurczające. Leki przeciwhistaminowe należy stosować ostrożnie, gdyż wykazują działania niepożądane. Ważne, aby wybrane do leczenia preparaty wykazywały działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, poprawiały drożność nosa i były bezpieczne w długotrwałym stosowaniu, ponieważ alergie to często problem przewlekły lub nawracający. Istotne znaczenie ma również regularne oczyszczanie nosa z zastosowaniem roztworów izotonicznych, które pomagają usunąć wydzielinę z nosa wraz z alergenami.

Rozwiąż ten problem

 

Produkty stosowane przy problemie: Alergiczny nieżyt nosa

img/tmp/product.jpg

Narivent
Przeciwobrzękowy i przeciwzapalny aerozol do nosa

Szybko zmniejsza obrzęk i hamuje proces zapalny. Wskazany u pacjentów z przerostem małżowin nosowych, w leczeniu polipów nosa i w profilaktyce pooperacyjnych nawrotów. Skuteczność działania aerozolu do nosa Narivent porównywalna jest do sterydów donosowych. Nie powoduje podrażnień śluzówki i innych działań niepożądanych. Jest bezpieczny w długotrwałym stosowaniu, dla dzieci i dorosłych.

  1. 19.99 PLN
  2. Kup teraz

img/tmp/product.jpg

Immuwash
Oczyszczająco-regenerujący aerozol do nosa z beta-glukanem

Oczyszcza i regeneruje błonę śluzową. Ułatwia higienę nosa. Udrażnia nos i zatoki przynosowe. Nawilża i regeneruje błonę śluzową nosa i zatok. Normalizuje pH wydzieliny nosowej. Sprzyja miejscowemu wzrostowi odporności. Zmniejsza ryzyko powikłań bakteryjnych, związanych z zastojem wydzieliny. Dla dzieci i dorosłych. Opakowanie zawiera 500 dawek.

  1. 22.29 PLN
  2. Kup teraz

img/tmp/product.jpg

GripSTOP
Krople udrażniające przewody nosowe

GripStop w formie kropli do nosa, udrażnia przewody nosowe i poprawia komfort oddychania. Skutecznie uwalnia od kataru nawet przy uporczywych infekcjach. Już w pierwszych objawach przeziębienia i grypy. Chroni przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi, działa przeciwzapalnie. Nie uszkadza i nie wysusza śluzówki, regeneruje błonę śluzową nosa. Jest bezpieczny w terapii krótko i długookresowej dla dzieci i dorosłych.

  1. 25.98 PLN
  2. Kup teraz

img/tmp/product.jpg

GripSTOP
Spray udrażniający do nosa

GripStop w formie aerozolu do nosa, udrażnia przewody nosowe i poprawia komfort oddychania. Skutecznie uwalnia od kataru nawet przy uporczywych infekcjach. Już w pierwszych objawach przeziębienia i grypy. Chroni przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi, działa przeciwzapalnie. Nie uszkadza i nie wysusza śluzówki, regeneruje błonę śluzową nosa. Jest bezpieczny w terapii krótko i długookresowej dla dzieci i dorosłych.

  1. 29.14 PLN
  2. Kup teraz

Inne produkty: