Poradnik pacjenta

Ospa wietrzna to najczęściej występująca choroba wieku dziecięcego.

Sprawdź co powinieneś o niej wiedzieć!

Ospa wietrzna i świąd skóry


Tagi: odruch drapania, wysypka, pęcherzyki, krosty, ospa wietrzna, świąd skóry, swędząca wysypka

Czy wiesz, że...?

Ospa wietrzna jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy i zazwyczaj występuje u małych dzieci. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem gorączki i swędzących czerwonych plamek, pojawiających się zwykle najpierw na klatce piersiowej i tułowiu, a następnie rozprzestrzeniających się skupiskami po całym ciele. Czerwone plamki przekształcają się w małe pęcherzyki, które w ciągu tygodnia, po wyschnięciu, tworzą strupki. Drapanie zmienionej chorobowo skóry, może prowadzić do zakażenia, spowodowanego kolonizacją bakterii.

Co jest przyczyną ospy wietrznej?

Przyczyną ospy wietrznej jest wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Ospa przenoszona jest drogą kropelkową (z ruchem powietrza) na odległości nawet kilkudziesięciu metrów – stąd nazwa ospa wietrzna. Zakaźna jest zawartość pęcherzyków. Chory zakaża 1 – 3 dni przed wystąpieniem wysypki do przyschnięcia strupków. Okres wylęgania się (czas, jaki upływa od chwili wtargnięcia wirusa do organizmu do wystąpienia pierwszych objawów choroby) wynosi 10 – 21 dni, średnio 14 dni. Na ospę wietrzną choruje się tylko raz w życiu. Po przejściu choroby wirus pozostaje w organizmie w formie uśpionej.

Dlaczego nie należy lekceważyć ospy wietrznej?

Ospa wietrzna i jej objawy na ogół nie są niebezpieczne. Ciężkie powikłania, takie jak zakażenia skóry, zapalenie płuc i gorączka, chociaż występują rzadko, to należy traktować je poważnie. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy skonsultować się z lekarzem. Do lekarza należy zgłosić się, jeśli u dziecka wystąpi gorączka, wysypka rozprzestrzeni się na oczy, skóra wokół plamek stanie się obrzęknięta, bolesna lub intensywnie czerwona. Zdrapywanie pęcherzyków i pozostawienie ich bez zabezpieczenia zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego. Strupki (jeżeli nie zostaną zdrapane) odpadają w ciągu 9 - 13 dni. Najczęstszym powikłaniem ospy są blizny, powstałe w wyniku wtórnego bakteryjnego zakażenia zdrapanych strupków.

Jak leczyć ospą wietrzną i łagodzić jej objawy?

Ospę wietrzną leczy się objawowo. Zaleca się podawanie odpowiednich leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nie należy podawać kwasu acetylosalicylowego dzieciom chorującym na ospę wietrzną. W przebiegu ospy dokuczliwe jest swędzenie towarzyszące zmianom skórnym. Preparaty łagodzące świąd i powstrzymujące odruch drapania, skutecznie zapobiegają rozdrapaniu krost i powstawaniu blizn oraz sprzyjają szybszemu gojeniu skóry. Warto sięgnąć po preparaty jednocześnie zapobiegające zakażeniom. Nie należy stosować leków miejscowych w postaci pudru i papek (wysuszają skórę i mogą zwiększać ryzyko wtórnego zakażenia bakteryjnego wykwitów).

Rozwiąż ten problem

 

Produkty stosowane przy problemie: Ospa wietrzna i świąd skóry

img/tmp/product.jpg

PoxClin CoolMousse
Pianka dla dzieci chorych na ospę wietrzną

PoxClin CoolMousse szybko łagodzi świąd i podrażnienie skóry towarzyszące ospie wietrznej. Przynosi natychmiastową ulgę. Powstrzymuje odruch drapania i zapobiega powstawaniu blizn. Zmniejsza ryzyko wtórnego zakażenia i korzystnie wpływa na równowagę flory bakteryjnej skóry. Przyspiesza naturalny proces gojenia. Jest odpowiedni do stosowania na dużej powierzchni skóry. Nie brudzi ubrania.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

  1. 27.86 PLN
  2. Kup teraz

Inne produkty: