Poradnik pacjenta

Skąd się biorą polipy w nosie?

Sprawdź i dowiedz się, jak je leczyć oraz łagodzić uciążliwe objawy, które im towarzyszą.

Polipy w nosie


Tagi: polipy w nosie, niedrożność nosa, uszkodzenia śluzówki nosa, przerost małżowin nosa, patologie nosa, usuwanie polipów z nosa, blokada nosa, przewlekłe zapalenie nosa

Czy wiesz, że...?

Utrudnienia w oddychaniu i niedrożność przewodów nosowych mogą być objawem ich zniekształceń na skutek przerostu małżowin nosowych lub formułowania się bezbolesnych narośli, czyli polipów nosa. Polipy nosa to miękkie obrzmienia, kształtujące się w nosie z błony śluzowej wyściełającej przewody nosowe oraz zatoki przynosowe. Mogą tworzyć się jako pojedyncze zmiany lub wielostrukturowe rozrosty tkanek. Występują zazwyczaj u mężczyzn i częściej w średnim lub podeszłym wieku.

Skąd biorą się polipy w nosie?

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu polipów mogą być predyspozycje genetyczne, alergie, szczególnie na niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz występowanie nawracających stanów zapalnych błony śluzowej nosa i zatok. U osób z polipami nosa występuje zmieniona odpowiedź układu immunologicznego na zakażenia w porównaniu z osobami zdrowymi. Następuje zaburzenie funkcji i struktury komórek nabłonkowych. Zalegający w zatokach śluz ulega nadkażeniom, a to prowadzi do stanu zapalnego. Taki przewlekły stan zapalny prowadzi do powstania polipów.

Dlaczego nie należy lekceważyć tego problemu?

Polipy to łagodne zmiany, które ze swojej natury nie są niebezpieczne, ale powodują dyskomfort i ból wewnątrz nosa. Osoby z polipami mogą zaobserwować bardziej niż normalnie rozpulchniony nos, czego konsekwencją jest jego niedrożność, a nawet osłabienie lub utrata węchu, często połączone z zaburzeniami smaku. Objawy tej dolegliwości są uciążliwe, a w razie rozrostu mogą doprowadzić do deformacji nosa. Polipy nosa mogą być także przyczyną nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych spowodowanych brakiem swobodnego przepływu powietrza przez nos i zaburzeniem opróżniania zatok z wydzieliny. Towarzyszyć im mogą ból w czasie oczyszczania nosa, kichanie, mrowienie w nosie, oddychanie przez usta, nosowa mowa, chrapanie w czasie snu. Pomimo łagodnego charakteru, polipy nosa mogą powodować liczne powikłania, jak na przykład bezdech senny czy nawracające zapalenie zatok i nieżyty nosa.

Jak leczyć polipy w nosie?

Jeśli zaobserwujemy, że w naszym nosie pojawiły się zgrubienia i dzieje się coś niepokojącego to należy zasięgnąć opinii lekarza. W leczeniu rutynowo stosuje się donosowe leki z grupy glikokortykosteroidów, które działają przeciwzapalnie. Leki te mogą wpływać na zmniejszenie polipów, jednakże po ich odstawieniu objawy często nawracają. Dlatego ważne jest leczenie choroby powodującej wystąpienie polipów. Synergiczne wprowadzenie przeciwzapalnych terapii aerozolowych, najlepiej o działaniu osmotycznym, skutecznie redukuje objawy niedrożności nosa, nie powodując przy tym podrażnień śluzówki. Substancje takie jak mannitol, działający przeciwobrzękowo oraz kwas glicyryzynowy, działający przeciwzapalnie, przywracają równowagę poprzez zmniejszenie obrzęku i hamowanie rozwoju stanu zapalnego, a przy tym są bezpieczną alternatywą. Tak poprowadzona kuracja przywróci komfort oddychania i codziennego funkcjonowania. Produkty te można z powodzeniem stosować w terapiach długotrwałych, gdzie inne leki ze względu na swoje niepożądane działania są przeciwskazane. Czasami polipy ulegają rozrostowi lub kwalifikują się do operacyjnego usunięcia.

Rozwiąż ten problem

 

Produkty stosowane przy problemie: Polipy w nosie

img/tmp/product.jpg

Narivent
Przeciwobrzękowy i przeciwzapalny aerozol do nosa

Szybko zmniejsza obrzęk i hamuje proces zapalny. Wskazany u pacjentów z przerostem małżowin nosowych, w leczeniu polipów nosa i w profilaktyce pooperacyjnych nawrotów. Skuteczność działania aerozolu do nosa Narivent porównywalna jest do sterydów donosowych. Nie powoduje podrażnień śluzówki i innych działań niepożądanych. Jest bezpieczny w długotrwałym stosowaniu, dla dzieci i dorosłych.

  1. 19.99 PLN
  2. Kup teraz

Inne produkty: